/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2F2025%2F02%2FXz2512o6dY4H4T1739894054.png)
Ze kwam ter wereld als prinses Marijke en overleed in 2019 als prinses Christina. Met complicaties bij haar geboorte, een affaire rond een gebedsgenezeres, een carrière als zangeres, een huwelijk, vier kinderen en een echtscheiding heeft het jongste zusje van prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een behoorlijk bewogen leven gehad.
Prinses Marijke
Heuglijk nieuws in februari 1947, toen bekend werd dat de toenmalige kroonprinses Juliana en prins Bernhard hun vierde dochter hadden verwelkomd: Marijke. Die zwangerschap verliep overigens niet volgens de planning. De kroonprinses raakte besmet met rodehond, en bij de bevalling bleek dat Marijke was geboren met een oogafwijking. De prinses was blind in één oog, en met haar andere oog kon ze erg slecht zien.

Gebedsgenezeres
In de hoop haar dochter te genezen, raakt prinses Juliana aan de praat met gebedsgenezeres Greet Hofmans. Dit leidde natuurlijk tot de Greet Hofmans-affaire, en had verregaande gevolgen voor het hele gezin. Zo vertelde Oranje-biografe Jolande Withuis onlangs in de Videoland-documentaire Beatrix over de situatie te Soestdijk destijds: "Met thuis een soort toverkol, die wartaal uitsloeg, maar waar haar moeder heilig in geloofde."

Van Marijke naar Christina
Als jongste dochter van Juliana en Bernhard kan de prinses haar eigen pad door 't leven bepalen. Dat doet zij in 1963 met een belangrijke beslissing: vanaf dat moment wil ze door het leven gaan als prinses Christina, haar tweede naam. Zo gezegd, zo gedaan.

De prinses stort zich als jongvolwassen vrouw op vakken rond psychologie, sociologie en cultuurgeschiedenis aan de academie De Horst in Driebergen. Vervolgens gaat ze in Groningen Pedagogiek studeren, maar kapt ze deze opleiding af voor haar passie: muziek.
Canada en New York
Hiervoor vertrekt Christina naar het verre Canada. Daar volgt ze een muzikale opleiding, en vervolgens strijkt de prinses neer in New York, waar ze als zanglerares aan het werk gaat op een Montessorischool.

Haar liefde voor muziek ontstaat al op jonge leeftijd. Prinses Christina zei ooit dat zij als klein kind in de box werd geplaatst en dat er dan altijd een radio in de buurt was en haar zo rustig hield. Ook zong zij naar eigen zeggen altijd door de gangen van Soestdijk. Als volwassen prinses neemt zij bovendien twee albums op.
Grote liefde
In 1973 leert Christina de Cubaan Jorge Guillermo kennen. Het lijkt een match made in heaven: beiden hebben zij een voorliefde voor kunst en cultuur, en beiden werken ze met kinderen in New York. Op de dag van de liefde, 14 februari 1975, maken zij hun verloving bekend.

Huwelijk en gezin
Ook hier trekt prinses Christina haar eigen plan: voor het huwelijk vraagt de prinses géén toestemming van de Staten-Generaal. Hiermee worden de prinses en haar toekomstige kroost uitgesloten van de lijn van erfopvolging voor de Nederlandse troon.
Dat deert haar overigens niets. Zie haar eens glunderen op haar grote dag!

Het paar krijgt drie kinderen: Bernardo Federico Tomás, Nicolás Daniel Mauricio en Juliana Edenia Antonnia.
Scheiding
De liefde houdt helaas geen stand. In 1994 vraagt Christina een echtscheiding aan, en in 1996 is die definitief. Christina blijft in New York wonen met haar twee zoons, waar haar ex-man en dochter zich vestigen in Londen. Door de jaren laat Christina zich heel af en toe zien én horen bij publieke gelegenheden van de Oranjes. Zo zingt ze onder meer bij de uitvaarten van koningin Juliana en prins Bernhard, en het huwelijk van prins Bernhard junior. Ook was Christina natuurlijk te gast bij het diner voor het aftreden van haar grote zus, koningin Beatrix. Hier verscheen zij samen met prinses Irene.

In haar latere jaren werkt Christina nog als dans- en klanktherapeute. Hierbij put ze ook uit eigen ervaring: zo werkt ze met Stichting Visio aan projecten op het gebied van dans, klank en fysieke aanraking ter ondersteuning van blinde en slechtziende personen. Zo is het cirkeltje rond voor de prinses!
Herinnering
Op 16 augustus 2019 maakt het Koninklijk Huis bekend dat de prinses op 72-jarige leeftijd is overleden in Den Haag na een lang ziekbed. Een flinke klap voor de Oranjes. Haar uitvaart vindt kort daarna plaats, en heeft een bijzonder randje. Christina had namelijk als wens dat er een 'kleurrijk afscheid' zou plaatsvinden. Zodoende verschijnen de Oranjes op die zonnige dag in Augustus in kleurrijke outfits voor het verdrietige afscheid.

Gelukkig hebben zij de platen van prinses Christina nog. Een flinke troost, vertelt prinses Margriet enkele jaren later in gesprek met Margriet. "We hebben haar muziek nog en die geeft veel troost. Ik heb al haar cd’s en het is fijn dat ik altijd haar stem kan horen als ik dat wil", aldus de prinses. "Ze heeft zo veel voor jonge musici gedaan. Ik heb haar foto naast mijn computer staan en als ik aan het werk ben, ben ik in gedachten ook altijd even bij mijn zusje."
- Koninklijk Huis, Beau Monde archief, Libelle
- Headerbeeld: NL Beeld